Go to footer

GRH 101 Airborne forum rekonstrukcji amerykańskich jednostek powietrznodesantowych


Technician

Wydarzenia i fakty historyczne, źródła itp. UWAGA! Tu nie poruszamy kwestii dot. sprzętu (są do tego oddzielne działy)

Moderatorzy: Mako, Jackson


Technician

Postprzez Mako » Śr lut 13, 2008 10:32 am

Witam,
od dłuższego czasu zastanawiam się na czym polegał stopień technician. Niestety nie znalazłem wystarczającej odpowiedzi. Dlatego zwracam się do was. Mam kilka pytań:
Na czym polegał ich stopień?
Jaki był zakres obowiązków? Za co byli odpowiedzialni?
Jakie były ich uprawnienia względem zwykłych żołnierzy (czy mogli dowodzić niższymi rangą)?
Ilu ich było w kompanii (zarówno spadochronowej jak i zwykłej piechoty)?
Czy występowali wyłącznie w sekcji dowodzenia czy też mogli być przydzielani do dowództwa plutonu lub zwykłej drużyny strzeleckiej?

Pozdrawiam
Mako
Reytan
Avatar użytkownika
Mako
101st
101st
 
Posty: 3314
Dołączył(a): Śr mar 15, 2006 8:27 pm
Lokalizacja: Warszawa


Technician

Postprzez Mako » Śr lut 13, 2008 4:50 pm

Super dzięki. Do tej pory znalazłem dwie sprzeczne informacje: jedna mówiła, że technician nie miał uprawnień, aby dowodzić niższymi rangą i był równy szeregowemu (co najwyżej PFC), a druga wręcz przeciwnie. To już jest jasne. ;)

A co do ich liczebności znalazłem informacje, że na początku w kompanii spadochronowej było pięciu T/5 i jeden T/4 (stan przed kampanią w Normandii, nie licząc medyków) i wszyscy byli przydzieleni do sekcji dowodzenia. (przypuszczam, że byli odpowiedzialni za radio, Browninga, moździerz... - jak coś pominąłem to byłbym wdzięczny za poprawienie :) )

Czyli reszta żołnierzy w późniejszych etapach otrzymywała stopnie na drodze indywidualnych awansów i teoretycznie mogła być członkami zwykłych drużyn strzeleckich. Zgadza się?

Wracając do medyków, czy każdy z nich miał stopień technician czy też trafiali się zwykli szeregowi? Czy byli przydzielani do kompanii z innego batalionu/kompanii medycznej na czas walk czy też byli pełnoprawnymi członkami i np. byli przydzieleni po jednym do plutonu (jeżeli się nie mylę to było trzech medyków w kompanii i każdy przydzielony do jednego z trzech plutonów), czy wszyscy do sekcji dowodzenia?

Jeszcze mam pytanie odnośnie sekcji dowodzenia plutonu. Swego czasu natknąłem się na informacje, że prócz sierżanta sztabowego występował tam inny podoficer (sierżant/kapral – niestety po raz kolejny źródła dostarczają sprzecznych informacji) który pełnił funkcję "guide" (przewodnika - jeżeli można go tak nazwać). Na czym polegała jego praca?
W drugim źródle znalazłem, że był on odpowiedzialny za „signal, radio, code” (nie będąc jednocześnie radiooperatorem. Czy ktokolwiek wie o co chodziło w tej funkcji, nie jestem do końca pewien?
Reytan
Avatar użytkownika
Mako
101st
101st
 
Posty: 3314
Dołączył(a): Śr mar 15, 2006 8:27 pm
Lokalizacja: Warszawa


Technician

Postprzez past » Śr lut 13, 2008 6:49 pm

odpowiem o medykach w piechocie

Do 1 Dywizji Piechoty dedykowany był w czasie II wojny 1 batalion medyczny.
Medycy to kilka rodzajów zołnierzy.
Combat Medic's - 1 medyk na pluton
dodatkowo do 18 pułku przydzielona była kompania B 1 batalionu zabezpieczała ona pomoc pomiędzy polem walki a szpitalem.
oraz "noszowi"
Wśród medyków byli również szeregowi, ale zazwyczaj po przeszkoleniu medycznym przyznawane były "T"
iechota US ARMY
www.bigredone.pl
past
zarejestrowani
 
Posty: 81
Dołączył(a): So sty 28, 2006 8:09 pm
Lokalizacja: Wrocław


Technician

Postprzez past » Cz lut 14, 2008 11:47 am

postaram sie

tu t/o rifle company z szczegółami "teoretycznymi" dotyczącymi ilości GI z określonymi stopniami
http://www.militaryresearch.org/7-17%2026Feb44.pdf


tu masz medyka 82 ze stopniem kaprala
Obrazek

tu 2 schematy ewakuacji rannych z pola walki :twisted: oczywiście w przybadku Airborne raczej niestosowany
Obrazek
Obrazek


a tu t/o kompani medycznej

Obrazek
iechota US ARMY
www.bigredone.pl
past
zarejestrowani
 
Posty: 81
Dołączył(a): So sty 28, 2006 8:09 pm
Lokalizacja: Wrocław


Technician

Postprzez Mako » So lut 16, 2008 12:25 pm

Dzięki za odpowiedź i przydatne informacje. :)
Past, twoja wypowiedź zachęciła mnie do odwiedzenia strony BRO i... znalazłem tam odpowiedź na część pozostałych pytań, a konkretniej platoon guide.

"The platoon guide (a sergeant) prevents straggling and enforces orders concerning cover, concealmentand discipline. His position is usually in rear of the platoon, where he observes the situation on the flanks and rear. He checks ammunition expenditure and takes advantage of every to have ammunition replenished."
Reytan
Avatar użytkownika
Mako
101st
101st
 
Posty: 3314
Dołączył(a): Śr mar 15, 2006 8:27 pm
Lokalizacja: Warszawa


Odp: Technician

Postprzez Adem » Cz sie 21, 2008 5:13 pm

LUDZIE JESTEŚCIE GENIALNI!!!! Wreszcie znalazłem coś o medykach:D
Adem
zarejestrowani
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt sie 12, 2008 7:32 am


Odp: Technician

Postprzez war correspondent » Cz sie 21, 2008 8:51 pm

Adem napisał(a):LUDZIE JESTEŚCIE GENIALNI!!!! Wreszcie znalazłem coś o medykach:D


Witam!
No to jak patrzeć się po wczechniejszych datach postów, to gratuluję spostrzegawczości i czytania forum....

M.
_____________________________________
"Z wojną jest jak ze starzejącą się aktorką. Jest coraz mniej fotogeniczna, za to coraz bardziej niebezpieczna."

ROBERT CAPA, magazyn "Life", 1944

http://www.michalszewczyk.pl/
Avatar użytkownika
war correspondent
101st
101st
 
Posty: 965
Dołączył(a): Pn wrz 25, 2006 9:54 am


Odp: Technician

Postprzez Adem » Pt sie 22, 2008 7:43 am

Data rejestracji: Sierpień 12, 2008, 07:32:48

Tak więc nie było mnie tu jeszcze, a jak byłem to tylko wybiurczo czytałem tematy.
Adem
zarejestrowani
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt sie 12, 2008 7:32 am


Re: Technician

Postprzez POLAND1st2FIGHT » So mar 14, 2009 3:28 pm

Witam,

szukam informacji odnośnie specjalności, jakie występowały w US Army w ramach Tech. grades. Medyk, saper, tłumacz, kucharz, mechanik, kierowca, specjalności związane z obsługą broni ciężkiej - tyle znalazłem. Czy istniały jeszcze jakieś inne możliwości?

Pozdrawiam,
Pfc. Luke
We do not beg for freedom - we fight for it
Warszawa, Vosges, Narvik, Tobruk, Mt.Cassino, Ancona
Avatar użytkownika
POLAND1st2FIGHT
zarejestrowani
 
Posty: 96
Dołączył(a): Śr gru 31, 2008 11:32 am
Lokalizacja: Lublin


Re: Technician

Postprzez twardy » Pt wrz 04, 2009 5:29 pm

a nie widzieliście może w jakimś sklepie internetowym szewronu stopnia technicznego?
twardy
zarejestrowani
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz wrz 03, 2009 2:29 pm


Re: Technician

Postprzez Jackson » Pt wrz 04, 2009 5:42 pm

Avatar użytkownika
Jackson
101st
101st
 
Posty: 3043
Dołączył(a): Pt mar 14, 2008 2:39 am
Lokalizacja: Warszawa


Re: Technician

Postprzez jako » N kwi 11, 2010 12:38 pm

podłączam się do tematu

zna ktoś pozycje w których mógłbym się więcej dowiedzieć na temat specjalistów?
z góry dzięki
Avatar użytkownika
jako
101st
101st
 
Posty: 968
Dołączył(a): Pt paź 20, 2006 5:11 pm
Lokalizacja: Międzyrzecz


Re: Technician

Postprzez 2nd Rangers Medic » Pn kwi 12, 2010 1:53 pm

tu 2 schematy ewakuacji rannych z pola walki :twisted: oczywiście w przybadku Airborne raczej niestosowany
Obrazek


hmm. to w takim razie czym różnił się chain of evacuation spadochroniarzy od sił lądowych?? Bo według mojej wiedzy różnicy w schemacie nie było. Po prostu część etapów łańcucha mogła nastąpić dopiero po dojściu głównych sił lądowych i otwarciu drogi ewakuacji.
2nd Rangers Medic
zarejestrowani
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz kwi 01, 2010 1:28 pm


Powrót do Strona główna forum

Powrót do Fakty, mity i inne dyskusje historyczne dot. 101 abn

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości