Go to footer

GRH 101 Airborne forum rekonstrukcji amerykańskich jednostek powietrznodesantowych


radiooperatorzy

Wydarzenia i fakty historyczne, źródła itp. UWAGA! Tu nie poruszamy kwestii dot. sprzętu (są do tego oddzielne działy)

Moderatorzy: Mako, Jackson


radiooperatorzy

Postprzez Bronnek » Pn sie 31, 2009 8:48 am

Witam!

Przeszukałem aktualne tematy na forum i nic konkretnego nie znalazłem o radiooperatorach wśród spadaków ;) więc piszę.

Dosyć sporo stronek znalazłem na temat samego sprzętu i trochę na temat 501st Signal Battalion, jednak nic ciekawego na temat samych radiooperatorów, ich pracy, obowiązków, itd. Być może za słabo szukałem, ale na tę chwilę to nieistotne… No i wszystko po angielsku, na dodatek trochę technicznego słownictwa.
Więc, jaki był zakres obowiązków radiooperatorów oprócz samego „radiooperowania”? Czy byli liczni wśród spadaków? Jakim sprzętem się posługiwali (mam zdjęcie spadaków z SCR-536 (BC-611), jednak natrafiłem też na informacje o innych modelach przez nich używanych: SCR-300 (BC-1000), RT-37 PPN-2 (Eureka Beacon) i SCR-694 (BC-1306))?
Chyba wszystkie radio sety, które wymieniłem są transmiterami i odbiornikami (tzw. transceivery), więc przypuszczam, że informacje szły w obie strony – od radiooperatora do radiooperatora, od radiooperatora do dowodzenia, i odwrotnie. Ale czy na pewno? A może wszystkie informacje szły tylko i wyłącznie do stanowiska dowodzenia, jakiejś większej stacji radiowej (np. SCR-284, SCR-197, SCR-299)?

Uff. Miało być krótko, a wyszło inaczej, jak zwykle…

Pozdrawiam
Wiem tylko tyle, że nie wiem nic...
Avatar użytkownika
Bronnek
zarejestrowani
 
Posty: 5
Dołączył(a): N kwi 19, 2009 12:38 pm
Lokalizacja: Ciechanów


Re: radiooperatorzy

Postprzez Mako » Pn sie 31, 2009 10:04 am

Z tego co kiedyś wyczytałem:
Liczebność wśród spadaków: Jeden radiooperator na pluton (konkretnie w sekcji dowodzenia plutonu, w innych źródłach podaje się, że funkcjonował też jako trzeci goniec tyle, że targał radio) do tego 1 lub 3 w sekcji dowodzenia kompanii (tu źródła podają różne dane, ja raczej był bym zdania, że było ich 3).

Sprzęt: Używane były zarówno SCR-300 jak i 536 (nie jestem w stanie określić w jakim stosunku ilościowym, ale używane były), eureca używana była przez pathfinderów przy oznaczaniu stref zrzutów, nie wiem jak było z SCR-694, ale wydaje mi się, że raczej używane były w sztabie dywizji/pułków i pojazdach (np jeep).
Avatar użytkownika
Mako
101st
101st
 
Posty: 3314
Dołączył(a): Śr mar 15, 2006 8:27 pm
Lokalizacja: Warszawa


Re: radiooperatorzy

Postprzez Bronnek » Pn sie 31, 2009 2:39 pm

Mako napisał(a):nie wiem jak było z SCR-694, ale wydaje mi się, że raczej używane były w sztabie dywizji/pułków i pojazdach (np jeep).


Ja się doczytałem, że były używane na poziomie batalionu...

W sumie temat o sprzęcie załatwiony, no chyba, że ktoś zarzuci więcej ciekawych i bardziej technicznych informacji...

A co na temat 501st Signal Battalion i docelowej pracy radiooperatorów w 101-wszej?
Wiem tylko tyle, że nie wiem nic...
Avatar użytkownika
Bronnek
zarejestrowani
 
Posty: 5
Dołączył(a): N kwi 19, 2009 12:38 pm
Lokalizacja: Ciechanów


Re: radiooperatorzy

Postprzez Baniak » Pn sie 31, 2009 4:37 pm

Bronnek napisał(a):
Mako napisał(a):nie wiem jak było z SCR-694, ale wydaje mi się, że raczej używane były w sztabie dywizji/pułków i pojazdach (np jeep).


Ja się doczytałem, że były używane na poziomie batalionu...

W sumie temat o sprzęcie załatwiony, no chyba, że ktoś zarzuci więcej ciekawych i bardziej technicznych informacji...

A co na temat 501st Signal Battalion i docelowej pracy radiooperatorów w 101-wszej?


Tutaj -> http://bigredone.pl/FIELD%20MANUALS/FM% ... CATION.zip powinieneś znaleźć trochę informacji o pracy radiooperatorów (są podane manuale techniczne nt szkolenia takowego jegomościa).

I coś o samym sprzęcie:
http://www.olive-drab.com/od_other_electronics.php3
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: radiooperatorzy

Postprzez Mako » Pn wrz 14, 2009 9:11 am

Jak się okazuje, w Normandii, 101 używała także SCR-284. Była to przynajmniej jedna radiostacja tego typu na batalion.
Avatar użytkownika
Mako
101st
101st
 
Posty: 3314
Dołączył(a): Śr mar 15, 2006 8:27 pm
Lokalizacja: Warszawa


Re: radiooperatorzy

Postprzez Baniak » Pn wrz 14, 2009 8:56 pm

Polecam zapoznać się z książką (jest w niej cały rozdział poświęcony komunikacji radiowej, co i do czego służyło + schemat organizacji siatki radiowej w pułku piechoty spadochronowej z 1942 roku):
US Airborne Units in the Mediterranean Theater 1942–44 (wydawnictwo Osprey, książka trafia się na Allegro za ~30zł).
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: radiooperatorzy

Postprzez Mako » Pn wrz 14, 2009 9:33 pm

Rzeczywiście. ;D

Plus taki, że w tej książce ostatecznie potwierdziły się moje przypuszczenia co do jednego zagadnienia, które nurtowało mnie przez ostatnie 3 lata. :)
Avatar użytkownika
Mako
101st
101st
 
Posty: 3314
Dołączył(a): Śr mar 15, 2006 8:27 pm
Lokalizacja: Warszawa


Re: radiooperatorzy

Postprzez Joseph Lesniewski » So gru 26, 2009 7:23 pm

Witam widzę, że pojawił się temat radiooperatorów i tu sam mam pytanie może dwa i mam nadzieję, że zechcecie mi pomóc w owym zagadnieniu, ale do rzeczy.
Od jakiegoś czasu stałem się szczęśliwym posiadaczem SCR300(BC1000) i nie ukrywam, że tak jak Bronek chciałem zasięgnąć języka wszak mizernie szło mi poszukiwanie info jak i foto odnośnie para.
A mianowicie chodzi mi o uzbrojenie takiego radiooperatora (wszak z tego, co widziałem na wyposażeniu taki obywatel miał m1a1 carabine (piechota na ten temat m1 carabine) czy były od tego jakieś odstępstwa, posługiwali się też inną bronią czy tylko m1a1 a i czy mieli broń krótką??? Na filmie mieli, ale film filmem a jak było w Realu???
Za wszelkie info z góry dziękuję mniemam, że pomoże mi to w uporaniu się z tematem, który męczy mnie od jakiegoś czasu.
Pozdrawiam Bogdan
Avatar użytkownika
Joseph Lesniewski
zarejestrowani
 
Posty: 136
Dołączył(a): So gru 30, 2006 3:20 pm
Lokalizacja: Sieradz/Zabrze


Re: radiooperatorzy

Postprzez Baniak » So gru 26, 2009 9:52 pm

W kwestii uzbrojenia to jest tak, że tabele organizacyjne sobie, a rzeczywistość sobie ;)

Poza tym wszelkie źródła książkowe jak i Airborne Manual z maja 1942 przypisują radiooperatorowi M1 Rifle, a nie Carbine'a.
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: radiooperatorzy

Postprzez Joseph Lesniewski » So gru 26, 2009 10:02 pm

no to jestem w domu a już myślałem że będzie wycieczka po nową replikę, dzięki za info.
Ps. odnośnie m1 carabine nie ukrywam że sugerowałem się fotkami radiooperatorów piechoty którzy w/w broń mieli i tylko tą było u nich widać.
pozdrawiam Bogdan
Avatar użytkownika
Joseph Lesniewski
zarejestrowani
 
Posty: 136
Dołączył(a): So gru 30, 2006 3:20 pm
Lokalizacja: Sieradz/Zabrze


Re: radiooperatorzy

Postprzez garison44 » Śr kwi 14, 2010 9:12 am

Czasami do przenoszenia radiostacji wykorzystywano jeńców.
Colonel Bill E. EKMAN, CO 505th PIR (drugi z lewej),
Sainte Mere Eglise
Załączniki
ekman1.jpg
ekman1.jpg (45.19 KiB) Przeglądane 18279 razy
Avatar użytkownika
garison44
zarejestrowani
 
Posty: 1165
Dołączył(a): Cz gru 22, 2005 7:04 am
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Strona główna forum

Powrót do Fakty, mity i inne dyskusje historyczne dot. 101 abn

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości