Go to footer

GRH 101 Airborne forum rekonstrukcji amerykańskich jednostek powietrznodesantowych


"Malutka flaga"

Wydarzenia i fakty historyczne, źródła itp. UWAGA! Tu nie poruszamy kwestii dot. sprzętu (są do tego oddzielne działy)

Moderatorzy: Mako, Jackson


"Malutka flaga"

Postprzez BoogeyMan » Śr mar 10, 2010 5:06 pm

Moje pytanie dotyczy co prawda 82nd a nie 101st, ale nie wiedziałem w jakim innym dziale mógłbym je umieścić :)

Mianowicie czytam teraz "Najdłuższy dzień" C. Ryana i trafiłem tam na takie zdanie:

"Inni spoglądali w nocy na obce twarze, a dopiero potem na znajomą, dodającą otuchy malutką amerykańską flagę przyszytą na ramieniu nad odznaką dywizji."

Z tego co mi wiadomo odznakę dywizji przyszywano na lewym ramieniu a flagę na prawym, nigdy nie widziałem spadaka z flagą przyszytą na lewym ramieniu nad emblematem dywizji. Szukałem informacji o tym w D - Day paratroopers - The americans, ale nic nie znalazłem. Czy ktoś wie o jaką "malutką flagę" chodzi?
"Jakże często, kiedy pytałem dawnego żołnierza, czy pamięta jakiegoś sanitariusza, słyszałem taką mniej więcej odpowiedź: "Najodważniejszy człowiek, jakiego widziałem. Niech mi pan pozwoli o nim opowiedzieć..."
Avatar użytkownika
BoogeyMan
101st
101st
 
Posty: 1079
Dołączył(a): Pn wrz 28, 2009 4:50 pm


Re: "Malutka flaga"

Postprzez Baniak » Śr mar 10, 2010 5:11 pm

Trzeba by zaopatrzyć się w anglojęzyczne wydanie i sprawdzić jak jest w oryginale. Być może jest błąd w przekładzie, błąd autora bądź coś czego jeszcze nie wiemy ;)
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: "Malutka flaga"

Postprzez gagus » Cz mar 11, 2010 11:05 am

historia zna takie przypadki. kiedyś, w jednej książce przeczytałem o strzelbie calibru 50 mm ;D
podobno z przekładami jest jak z kobietami - te piękne nie zawsze są wierne ;)
gagus
zarejestrowani
 
Posty: 300
Dołączył(a): Pn cze 26, 2006 8:44 am
Lokalizacja: offock


Re: "Malutka flaga"

Postprzez Jimmy » So mar 27, 2010 12:01 pm

Wiesz ta książka ogólnie nie jest w pełni zgodna z faktami,świadczą o tym nie tylko przypisy tłumacza.To po prostu dziwne tłumaczenie,może w oryginale było inne słowo,bardziej uogólniające a autor przetłumaczył akurat tak.W pewnym momencie jest opisana np. sytuacja kiedy żołnierzowi kula przelatuje przez hełm...i nic mu nie jest.

Jednak książkę polecam.Bardzo fajnie wszystko opisane.
Jimmy
zarejestrowani
 
Posty: 67
Dołączył(a): Pn lut 01, 2010 11:44 pm


Re: "Malutka flaga"

Postprzez Baniak » So mar 27, 2010 4:24 pm

Jest wiele takich przypadków, że kula przelatuje żołnierzowi przez hełm i nic im nie jest a to z tego powodu, że w amerykańskich hełmach kula często po przejściu przez dzwon zmieniała tor lotu przy natrafieniu na liner. W hełmie były dwie dziury - wlotowa i wylotowa, a GI nadal żywy ;)
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: "Malutka flaga"

Postprzez Jimmy » N mar 28, 2010 12:08 am

Tak...ale a książce jest mowa o skroni...że kula poleciała w skroń i wyleciała drugą stroną,tam nie ma linera.Ale znalazłem ten fragment i chodziło chyba o to że kula przeleciała jakoś przed czołem tak że na jego końcu pozostawiła tylko ślad brudu.Nawet jeśli tak ma być...to mało prawdopodobne...

Mowa jest też o żołnierzu który dostał w kark i kula wyleciała mu przez otwarte usta...nic mu nie było,walczył.Kula musiała jakoś ominąć tętnice i cudem nie uszkodzić kręgu...choć pewnie zewnętrzna jego kość była ruszona.
Jimmy
zarejestrowani
 
Posty: 67
Dołączył(a): Pn lut 01, 2010 11:44 pm


Re: "Malutka flaga"

Postprzez Mako » N mar 28, 2010 1:36 am

Chętnie zapoznam się z tymi fragmentami, mógłbyś podać strony na których jest to opisane?
Avatar użytkownika
Mako
101st
101st
 
Posty: 3314
Dołączył(a): Śr mar 15, 2006 8:27 pm
Lokalizacja: Warszawa


Re: "Malutka flaga"

Postprzez Jimmy » Pn mar 29, 2010 10:02 pm

Nie znalazłem w internecie tej książki...ale myślę że lepiej mieć ją na półce w postaci atramentowo-papierowej ;)

Tymbardziej że cena jest śmieszna :)
http://www.allegro.pl/item979264609_naj ... _ryan.html

Tu jeszcze bardziej:
http://www.e-antykwariat.net/najdluzszy ... =2c2f3ab10

Z pdf'ów widziałem jakieś próbki a na chomiku chyba nawet coś jest,tylko trzeba najpierw zapłacić za konto umożliwiające ściągnięcie ale to naprawdę nie jest warte zachodu,co więcej,w sumie zapłacisz za wszytko kilka złotych mniej niż za prawdziwą książkę.
Jimmy
zarejestrowani
 
Posty: 67
Dołączył(a): Pn lut 01, 2010 11:44 pm


Re: "Malutka flaga"

Postprzez Mako » Wt mar 30, 2010 1:27 am

Widzę, że nie zrozumiałeś. Chodzi o strony w książce, a nie strony internetowe. Poza tym nie mam zamiaru kupować Najdłuższego Dnia = mam go na półce.
Avatar użytkownika
Mako
101st
101st
 
Posty: 3314
Dołączył(a): Śr mar 15, 2006 8:27 pm
Lokalizacja: Warszawa


Re: "Malutka flaga"

Postprzez garison44 » Cz kwi 01, 2010 10:24 am

Jeśli chodzi o trafienia w hełm, to kiedyś miałem w ręku polski hełm wz.31. Pocisk lecąc na wprost żołnierza wszedł po wewnętrznej krawędzi obok lewego ucha, zakręcił półokrąg na obręczy od fasunku i wyleciał drugą stroną, obok prawego ucha w kierunku wroga ;D , jedynie lekko raniąc żołnierza. Dobra polska, przedwojenna produkcja. Na obręczy fasunku widoczny był ślad jaki wyżłobił pocisk. Zawsze uważałem że 31-ki były najmocniejszymi hełmami 2WŚ.
Avatar użytkownika
garison44
zarejestrowani
 
Posty: 1165
Dołączył(a): Cz gru 22, 2005 7:04 am
Lokalizacja: Warszawa


Re: "Malutka flaga"

Postprzez Jimmy » Wt kwi 06, 2010 11:50 am

Mako,wertowałem książkę i nie mogę znaleźć...Jak na złość...Myślę że Ci którzy tak czasem czegoś szukają,wiedzą jak to jest.Kiedy czytałem,nie zwróciłem na to większej uwagi,a teraz nie pamiętam gdzie to było.Kończy się przerwa świąteczna więc chyba nie będę miał chwili żeby siąść i przeskanować książkę od deski do deski ale jak tylko znajdę to zacytuję Ci gdzie to było... (znając życie pewnie sam szybciej to znajdziesz ;])
Jimmy
zarejestrowani
 
Posty: 67
Dołączył(a): Pn lut 01, 2010 11:44 pm


Re: "Malutka flaga"

Postprzez Mako » Cz kwi 08, 2010 9:23 am

No trudno, ale dzięki za to że pamiętałeś. Czytałem ją wieki temu i już niewiele z niej pamiętam. Kiedyś pewnie do niej wrócę, ale mam przed nią jeszcze wiele innych pozycji. ;)
Avatar użytkownika
Mako
101st
101st
 
Posty: 3314
Dołączył(a): Śr mar 15, 2006 8:27 pm
Lokalizacja: Warszawa


Re: "Malutka flaga"

Postprzez Baniak » Wt lip 26, 2011 12:42 pm

Czytając książkę Eda Ruggero The First Men In trafiłem na kilka ciekawych informacji. Otóż
autor na końcu książki porusza kilka kwestii związanych z opisaniem przez Ryana pewnych wydarzeń
w "Najdłuższym dniu". Jak się okazuje Ryan w kilku przypadkach koloryzuje i pokazuje zupełnie inny
obraz wydarzeń, aniżeli relacjonują je weterani kwitując owe "zmiany" faktem, że będzie ciekawiej
czy, że będzie to ciekawsze dla czytelnika i wniesie akcję w historię. Podobnie może być z tą małą
flagą, ot zabieg Ryana dla podkreślenia faktu, iż są to amerykańscy spadochroniarze.
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Powrót do Strona główna forum

Powrót do Fakty, mity i inne dyskusje historyczne dot. 101 abn

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości