Go to footer

GRH 101 Airborne forum rekonstrukcji amerykańskich jednostek powietrznodesantowych


Ładownica rigger-made

Oporządzenie i wyposażenie (szelki, pasy, ładownice, hełmy, rękawice, łopatki, kilofki, musset bagi, duffle bagi, menażki, manierki itp.). Tu również o dodatkach, jak pudełka na zapałki itp.

Moderatorzy: Mako, Jackson


Re: Ładownica rigger-made

Postprzez Baniak » So lip 02, 2011 5:33 pm

AL napisał(a):Oryginalne zdjęcia riggera wiązanego na sznurek, z DeTreza "American Warriors". Zastosowanie:326th Airborne Engineers, który wchodzil w sklad 101szej:


Prawdopodobnie nie jest to rigger wiązany na sznurek lecz zapinany na LTD (zapięcie jest dobrze widoczne, srebrzyste).
Ten "sznurek" to może być lont :) I nie jest to 326th AEB tylko Demolition Platoon, Regimental HQ, 506th PIR, a dokładniej
stick Jake'a McNiece'a.
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: Ładownica rigger-made

Postprzez AL » So lip 02, 2011 6:55 pm

DeTrez opisał tych spadaków jako 326ty zabezpieczajacy swój sprzęt i spadochrony przed skokiem(str.132). I tym opisem sie posłużyłem.
Za to kilka stron wcześniej pisze pod zdjeciami tych spadaków o wspólnym przypisaniu do DZ: 506 reg. demolition section i 326go.

Jeżeli ten sznurek to "moze byc lont", to jednakowoż może być też sznurkiem ;D Dawaj źródło wskazujące na lont ;D
Bo na rigerze trzymany w sposób jak na w/w zdjeciu, byłby narażony na zniszczenie przy skoku czy też w walce.
Avatar użytkownika
AL
101st
101st
 
Posty: 2955
Dołączył(a): Śr sie 29, 2007 3:37 am
Lokalizacja: Warszawa


Re: Ładownica rigger-made

Postprzez Baniak » So lip 02, 2011 7:24 pm

Źródłem jestem ja (dlatego też napisałem prawdopodobnie, bo jest to moje przypuszczenie) ;D
Dlaczego akurat lont? Ano zainspirowałem się książką THE FILTHY THIRTEEN. W trakcie szkolenia
w Stanach nosili lont owinięty dookoła ramienia ażeby zaznaczyć swoją przynależność do Demolition
Platoon. Ponadto często Jake McNiece opisywał, że mieli go w nadmiarze: strona 19, ostatnie dwa akapity:
http://books.google.com/books?id=N5TU2t ... &q&f=false

Ponadto srebrzyste zapięcie LTD na klapie ładownicy budzi wątpliwości. Fakt, że nie widać trzpienia
od zapięcia wskazuje, że jest on wiązany sznurkiem (lontem) tym bardziej, że w dolnej części widać
coś na kształt kokardki ;) Jako, że jestem dociekliwy to mnie taki niuans interesuje ::)
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: Ładownica rigger-made

Postprzez Mako » So lip 02, 2011 7:46 pm

Baniak napisał(a):Źródłem jestem ja (dlatego też napisałem prawdopodobnie, bo jest to moje przypuszczenie) ;D
Dlaczego akurat lont? Ano zainspirowałem się książką THE FILTHY THIRTEEN. W trakcie szkolenia
w Stanach nosili lont owinięty dookoła ramienia ażeby zaznaczyć swoją przynależność do Demolition
Platoon. Ponadto często Jake McNiece opisywał, że mieli go w nadmiarze(...)
Tak odnośnie lontów i materiałów wybuchowych to przypomniał mi się fragment z książki "The Road to Arnhem" autorstwa Donalda R. Burgetta o Poruczniku James'ie Diel'u, który otrzymał B.C. po Normandii i w związku z tym został przeniesiony z kompanii E do A. :)

"Lieutenat Diel was always playing with explosives. He carried about twenty pounds of composition C-2 in his musette bag, several blocks of TNT in his large jump pants pockets, Primacord wrapped around one shoulder, and various types of fuse wrapped around the other shoulder. He also carried pull-type igniters and small wooden boxes of blasting caps in his pants pockets." ;D
Avatar użytkownika
Mako
101st
101st
 
Posty: 3314
Dołączył(a): Śr mar 15, 2006 8:27 pm
Lokalizacja: Warszawa


Re: Ładownica rigger-made

Postprzez AL » So lip 02, 2011 8:26 pm

Mnie też zainteresował fakt ładowania lontów w róznych miejscach ;D
Wiem ze odbiegam od tematu riggerskiego :) ale nie mogłem się oprzeć ;) :
U De Treza właśnie sie natknąłem na sposób noszenia saperskiego sprzętu...jak widać chlopcy się nie przejmowali... ;D ;D więc i riggera mogli wiazać lontem, jak przypuszcza Baniak.
Załączniki
M1 engineer.png
M1 engineer.png (228.18 KiB) Przeglądane 20221 razy
Avatar użytkownika
AL
101st
101st
 
Posty: 2955
Dołączył(a): Śr sie 29, 2007 3:37 am
Lokalizacja: Warszawa


Re: Ładownica rigger-made

Postprzez Baniak » So lip 02, 2011 8:41 pm

Co do manekinów i konfiguracji z hełmami u De Treza to byłbym ostrożny, gdyż akurat w przypadku tego hełmu popełnił
błąd i sam go zdemaskował na następnej stronie. Otóż hełm ze zdjęcia należał do T/5 Robert E. Crane (jego nazwisko jest
na NCO bar z tyłu dzwonu), a o takim sposobie noszenia lontu pisał Frank Denison. Obaj z C/326th AEB ;)
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: Ładownica rigger-made

Postprzez AL » So lip 02, 2011 9:00 pm

Wiem, ze De Trezowi się nie ufa jeśli idzie o wariacje sprzętowe i podpisy zdjęć ;D ;D
Chodzi mi o sam fakt i unaocznienie, że i takie sposoby noszenia lontu były stosowane.
Avatar użytkownika
AL
101st
101st
 
Posty: 2955
Dołączył(a): Śr sie 29, 2007 3:37 am
Lokalizacja: Warszawa


Re: Ładownica rigger-made

Postprzez ARTHUR » N lip 03, 2011 10:12 am

Demo team składał się też ludzi z 326 AEB i plutonu niszczycielskiego HQ 506 ,na tych zdjęciach jest też między innymi M.Ferra jedyny bez mohawka na głowie, w hełmie C Co 326 AEB , o ile pamiiętam to własnie on został oddelegowany do grupy Jacka i zajął miejsce T-5 Rasmussena w samolocie.( ta grupa to prawdziwy raj dla łowców poloników:Martin Majewski,George Baran, Joe Oparowski, Joe Oleskiewicz z tzw warsaw seven) niestety nie wszyscy dozyli dnia D. odnosnie tych sznurków polecam fragmenty filmu z którego pochodza fotki -to jest lont, podobnie jak analizujać film i wspomnienia Mc Niece rozwala się kolejny manekinowy mit De Treza z malunkami indiańskimi na twarzach ciemne gryzmoły nie były czerwone lecz czarne ! zarówno biała jak i czarna farba pochodziła ze świerzo namalowanych pasów inwazyjnych na samolotach !
Avatar użytkownika
ARTHUR
101st
101st
 
Posty: 1015
Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 4:15 pm


Re: Ładownica rigger-made

Postprzez Baniak » N lip 03, 2011 10:15 am

ARTHUR napisał(a):Demo team składał się też ludzi z 326 AEB i plutonu niszczycielskiego HQ 506 ,na tych zdjęciach jest też między innymi M.Ferra jedyny bez mohawka na głowie, w hełmie C Co 326 AEB , o ile pamiiętam to własnie on został oddelegowany do grupy Jacka i zajął miejsce T-5 Rasmussena w samolocie.( ta grupa to prawdziwy raj dla łowców poloników:Martin Majewski,George Baran, Joe Oparowski, Joe Oleskiewicz z tzw warsaw seven) niestety nie wszyscy dozyli dnia D. odnosnie tych sznurków polecam fragmenty filmu z którego pochodza fotki -to jest lont, podobnie jak analizujać film i wspomnienia Mc Niece rozwala się kolejny manekinowy mit De Treza z malunkami indiańskimi na twarzach ciemne gryzmoły nie były czerwone lecz czarne ! zarówno biała jak i czarna farba pochodziła ze świerzo namalowanych pasów inwazyjnych na samolotach !


Ten stick składał się aż z 20 spadaków (informacja z książki THE FILTHY THIRTEEN).
Tyle mi się udało ustalić na podstawie książki i zdjęć.

FILTHY THIRTEEN:
Jake McNiece (11 w sticku, pomysłodawca fryzury a la Mohawk oraz malowania "barw wojennych")
Charles "Chuck" Plauda (20 - ostatni w sticku)
John F. "Peepnuts" Hale
George "Googoo" Radeka
Robert S. "Ragsman" Cone
Joseph Oleskiewicz
James F. "Piccadilly Willy" Green (12 w sticku, nie wyskoczył)
Louis "Loulip" Lipp
Jack Agnew
Jack "Hawkeye" Womer (16 w sticku)
Roland "Frenchy" Baribeau
Martin "Max" Majewski
(jednego brakuje)

Dodatkowa drużyna:
Charles Mellen
Charles "Trigger" Gann
Clarence Ware
George Baran
Thomas E. "Old Man" Lonegran
Andrew E. "Rasputin" Rasmussen (skakał z miotaczem ognia) - jednakże przed wylotem zastąpił go ktoś inny

Plus:
Marino Ferra (326th Airborne Engineer Battalion)

Źródło (dyskusja z Naszego forum):
http://forum.502-101airborne.pl/viewtop ... 3247#p3247

-----------------------------------------------

Ferra po lewej, McNiece po prawej:

Obrazek

Od lewej do prawej:
Joseph Oleskiewcz, George Radeka (posiadacz dyskusyjnego riggera), Jack Agnew, James F. Green i Robert Cone

Obrazek

Inne ujęcie Radeki z riggerem:
Załączniki
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (34.07 KiB) Przeglądane 20180 razy
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: Ładownica rigger-made

Postprzez Baniak » Śr lut 08, 2012 10:19 pm

Poniżej wklejam bardzo ciekawe zdjęcie, na którym widać dwie, bardzo ciekawe rzeczy:
1) użycie gas brassard w trakcie Market Garden (dla mnie to nie jest nowość, bo w 502nd PIR były dość powszechnie stosowane w tym okresie)
2) użycie riggerskich ładownic wiązanych na sznurek przez 506th PIR

Zdjęcie przedstawia dwóch oficerów z 506th PIR, uchwyceni zostali w Eindhoven.

Obrazek

Źródło:
http://www.battleatbest.com
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: Ładownica rigger-made

Postprzez AL » Śr lut 08, 2012 11:28 pm

GREAT!! ;D
Avatar użytkownika
AL
101st
101st
 
Posty: 2955
Dołączył(a): Śr sie 29, 2007 3:37 am
Lokalizacja: Warszawa


Re: Ładownica rigger-made

Postprzez shadowman47 » Pt maja 25, 2012 8:18 am

Wniosę i ja coś do tematu odnośnie ładownic ze sklepu Rekonstrukcja.
Otóż zamówiłem ostatnio te ładownice rigger, jedną sztukę co prawda, ale zamiast zapięcia na nape..mamy..LTD! :)
Może nie zaktualizowali zdjęcia na stronie, może dostali inną partię, ale na pewno mają na stanie riggery na wciśnij kropki.
shadowman47
zarejestrowani
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz cze 30, 2011 3:45 pm


Re: Ładownica rigger-made

Postprzez ScreamingEagle » Pt lip 06, 2012 8:19 pm

Wystarczy dogadać się z właścicielem sklepu żeby zrobił na LTD.
Avatar użytkownika
ScreamingEagle
zarejestrowani
 
Posty: 63
Dołączył(a): Pt lip 30, 2010 7:22 am
Lokalizacja: Białystok

Poprzednia strona

Powrót do Strona główna forum

Powrót do US Wyposażenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości