Go to footer

GRH 101 Airborne forum rekonstrukcji amerykańskich jednostek powietrznodesantowych


Pokrowiec na saperke

Oporządzenie i wyposażenie (szelki, pasy, ładownice, hełmy, rękawice, łopatki, kilofki, musset bagi, duffle bagi, menażki, manierki itp.). Tu również o dodatkach, jak pudełka na zapałki itp.

Moderatorzy: Mako, Jackson


Pokrowiec na saperke

Postprzez skoczek 44 » Cz cze 21, 2007 6:50 pm

Mam pytanie czy to możliwe żeby spadochroniarz ze zdjęcia miał pokrowiec na saperkę w kolorze OD7 przed odlotem do Normandii? Zwróciłem na to uwagę ponieważ torba na magi do Thompsona jest dużo jaśniejsza a pokrowiec na saperkę dość ciemny.
skoczek 44
zarejestrowani
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pn lip 03, 2006 3:19 pm
Lokalizacja: Łódz


Re: Pokrowiec na saperke

Postprzez Grzegorz » Cz cze 21, 2007 6:58 pm

\"skoczek 44\" napisał(a):Mam pytanie czy to możliwe żeby spadochroniarz ze zdjęcia miał pokrowiec na saperkę w kolorze OD7 przed odlotem do Normandii?

Tak, jak najbardziej możliwe, a wręcz stuprocentowo pewne, sam mam taki pokrowiec. Ciemnozielone pokrowce akurat na łopatki były już podczas I w.ś., tylko że oczywiście na łopatki M1910 i ówcześnia ten kolor brezentu jeszcze się nie nazywał OD#7.
Avatar użytkownika
Grzegorz
zarejestrowani
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz sty 19, 2006 6:23 pm


Pokrowiec na saperke

Postprzez Casper » Cz cze 21, 2007 7:06 pm

Był ale mało dostępny tak? Temu w grupie jest nacisk na OD3.

Pozdro.
Casper
zarejestrowani
 
Posty: 518
Dołączył(a): Śr sie 30, 2006 6:53 pm
Lokalizacja: Ostrów Maz.


Pokrowiec na saperke

Postprzez Grzegorz » Cz cze 21, 2007 7:58 pm

\"Casper\" napisał(a):Był ale mało dostępny tak? Temu w grupie jest nacisk na OD3.

Pozdro.

Cześć Casper

Tak troszkę się obawiam, że mamy małe nieporozumienie. Za bardzo wierzę w doświadczenie, wiedzę i zdroworozsądkowe podejście do rekonstrukcji dowództwa tutejszej GRH 101st Abn i jej starszyzny, żeby z kolei uwierzyć, że panuje w tej grupie nacisk na oporządzenie w najbardziej unikatowym kolorze, czyli OD#3. Byłaby to kreacja kompletnie nierealnej historii.

Normandia to czas, gdy w armijnym obrocie jest największy kalejdoskop kolorystyczny oporządzenia, więc nie mogę uwierzyć, żeby ktoś na tutejszych reenactorów naciskał, aby wyposażali się w oporządzenie OD#3. Na Normandię wszystko jest do zaakceptowania - OD#3, OD#7, OD#9, tan, transitional green oraz kolor szary - taki "US feldgrau", jaki sobie radośnie w ramach eksperymentów wyprodukowano w 1942 r. To jest powód pierwszy, dla którego byłoby rzeczą nie do uwierzenia, że ktoś w tutejszej GRH zarządza kolor OD#3, jako najlepszy.

I powód drugi. Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, jakim unikatem był, i tym bardziej jest dzisiaj, element oporządzenia w kolorze OD#3? Barwnika do tego oporządzenia wyprodukowano bardzo mało i zawsze go brakowało. Dziś amerykańscy kolekcjonerzy po kilkanaście lat szukają pokrowca na manierkę w tym kolorze. Ja jestem szczęściarzem, któremu kilkunastu amerykańskich antykwariuszy militariów szukało takiego pokrowca "tylko" przez osiem lat. Pokrowca-nosidła na łopatkę M1943 w kolorze OD#3 nie widziałem nigdy nawet na zdjęciu.

Z powyższych powodów wydaje mi się, że właśnie mamy jakieś nieporozumienie.

Pozdrowienia :wink:

G.
Avatar użytkownika
Grzegorz
zarejestrowani
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz sty 19, 2006 6:23 pm


Pokrowiec na saperke

Postprzez Casper » Cz cze 21, 2007 8:16 pm

A widzisz napisałem tak a myślalem inaczej :grin: . Ciekawe na ile osób w Normandi przypadał pokrowiec na saperke OD7. Grzegorz po większośći twoich postów można by było stwierdzić że odpowiedz możesz znac. W końcu jesteś encyklopedią na temat US :mrgreen:

Pozdrawiam
Casper
zarejestrowani
 
Posty: 518
Dołączył(a): Śr sie 30, 2006 6:53 pm
Lokalizacja: Ostrów Maz.


Pokrowiec na saperke

Postprzez Grzegorz » Cz cze 21, 2007 8:30 pm

\"Casper\" napisał(a):A widzisz napisałem tak a myślalem inaczej :grin:

Zdarza się. :wink:

\"Casper\" napisał(a):Ciekawe na ile osób w Normandi przypadał pokrowiec na saperke OD7.

Niestety nie odpowiem, bo tego nikt dziś nie jest w stanie określić procentowo, a jest rzeczą nazbyt ryzykowną, aby spojrzeć na kilkanaście-kilkadziesiąt zdjęć w książkach i na tej podstawie próbować określać taki odsetek. Zdjęcia mogą być złudne, bo mogą jak raz i jak na złość pokazywać jakiś pułk, który wytypowano do wymiany oporządzenia na ten nowszy i bardziej praktyczny kolor OD#7. Znam człowieka, który nad takimi tematami przesiedział w amerykańskich archiwach kilkanaście lat i on też nie podejmuje się na tak postawione pytanie odpowiedzieć. Właśnie go dokładnie o to samo pytałem, ale w końcu dalem sobie spokój, bo widzę, że to jest ponad siły badaczy. Archiwa US Quartermaster Corps to jest ocean papieru, przez który jeszcze nikt nie przebrnął. Jest to z jednej strony badawcze szczęście, bo tam jest wszystko o każdym guziku i nitce, ale z drugiej strony to jest koszmar nie do wykonania całościowej kwerendy, bo musiałaby to robić armia ludzi przez dekady. W praktyce badają to tylko pojedyncze osoby i tylko wycinkowo w tych zakresach tematycznych, które je interesują.

G. :cool:
Avatar użytkownika
Grzegorz
zarejestrowani
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz sty 19, 2006 6:23 pm


Pokrowiec na saperke

Postprzez Casper » Cz cze 21, 2007 8:34 pm

No ale trzeba i tak pokrowca szukać OD3 :smile: Dzięk Grzegorz.

Pozdrawiam.
Casper
zarejestrowani
 
Posty: 518
Dołączył(a): Śr sie 30, 2006 6:53 pm
Lokalizacja: Ostrów Maz.


Pokrowiec na saperke

Postprzez Grzegorz » Cz cze 21, 2007 8:39 pm

\"Casper\" napisał(a):No ale trzeba i tak pokrowca szukać OD3 :smile:

A to zawsze. :grin:
Choćby w celach kolekcjonerskich albo lokaty kapitału :lol:
30-40 lat temu pies z kulawą nogą nie chciał nawet zajrzeć do antykwariatów z nożami M3 po 0,5-2 $, a dziś trzeba dać minimum 800$ za porządny egzemplarz.
Avatar użytkownika
Grzegorz
zarejestrowani
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz sty 19, 2006 6:23 pm


Pokrowiec na saperke

Postprzez Lt.Horne » Cz cze 21, 2007 10:37 pm

OD#3 to taki trochę skrót myślowy w wielu kolekcjonerskich gronach,
w skrócie OD3 ,zamiennie KHAKI to ekwipunek w kolorze "piaskowym", beżowym , natomiast OD7 to "zielony".
Tutaj na forum reenactingowym rozmawiamy sobie luźno,umownie aczkolwiek z powagą :wink: traktując niektóre zagadnienia z ekwipunkologi , mundurologi i ODologi U.S.
Dla głodnych wiedzy polecam stronę http://www.usmilitariaforum.com/ , gdzie eksperci różnych dziedzin (m.in. również Grzegorz :cool: :mrgreen: ) dzielą się hojnie swoją wiedzą.
.Pamiętam jak na początku lat 90-tych kupiłem pokrowiec na manierkę w kolorze "US feldgrau" w wersji kawaleryjskiej/spadochronowej,to myślałem,że to jedyny taki egzemplarz naświecie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
BTW , myślę,że na zdjęciech ekwipunek w tym kolorze ,szczególnie pokrowiec na manierkę może być brany za rzeczy w kolorze OD7.
"U:S feldgrau" dobre,dobre :grin
Ja powiem tak,ekwipunek i mundury US 1941-1973 kolekcjonuje 18 lat i czasami mam wrażenie ,że im dłużej się tym zajmuję ,tym mniej wiem :mrgreen:
Avatar użytkownika
Lt.Horne
zarejestrowani
 
Posty: 88
Dołączył(a): Wt sty 31, 2006 5:06 pm
Lokalizacja: Łódź


Pokrowiec na saperke

Postprzez Grzegorz » Pt cze 22, 2007 10:09 am

\"Lt.Horne\" napisał(a):Ja powiem tak,ekwipunek i mundury US 1941-1973 kolekcjonuje 18 lat i czasami mam wrażenie ,że im dłużej się tym zajmuję ,tym mniej wiem :mrgreen:

Ano właśnie, podobnie na to patrzę. Taka refleksja faktycznie nachodzi człowieka wraz z jakimś doświadczeniem. Spokój, otwarta głowa, czerpanie z doświadczeń innych, którzy zapoznają się na przykład z rzeczami nigdzie nie opisywanymi w żadnych książkach, nieustanna wymiana informacji itp. - dopiero z takich czynników może się zrodzić jakiś zaledwie wstęp do solidniejszej wiedzy.

\"Lt.Horne\" napisał(a):Pamiętam jak na początku lat 90-tych kupiłem pokrowiec na manierkę w kolorze "US feldgrau" w wersji kawaleryjskiej/spadochronowej, to myślałem, że to jedyny taki egzemplarz na świecie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .

:lol: :lol: :lol:
Przed laty ze mną było identycznie. :mrgreen:
A gdy kupiłem drugi, to już myślalem, że mam i prototyp, i jedyny egzemplarz seryjny. :lol: :mrgreen:
Ale nie wiedziałem, że były też szare pokrowce M1941, no proszę, jak się człowiek zawsze uczy.

\"Lt.Horne\" napisał(a):OD#3 to taki trochę skrót myślowy w wielu kolekcjonerskich gronach,
w skrócie OD3, zamiennie KHAKI to ekwipunek w kolorze "piaskowym", beżowym, natomiast OD7 to "zielony".

I tutaj, jak zawsze w takich dyskusjach, troszkę zaczynają się schody. Ja mam od wielu lat kładzione do głowy, że „khaki” to wyłącznie OD9, czyli wszelkie odcienie piasku, beżu, kawy z mlekiem, jasnego brązu i wszelkich mutacji tych barw z kolorem oliwkowym, czyli są to rzeczy, jakich tysiące ton wyprodukowano masowo od chwili wprowadzenia oporządzenia M1910 aż do końca II wojny, natomiast ten unikatowy OD3 to jest jasnozielony kolorek taki trochę pistacjowy roboczo zwany też pea green, czyli groszkowo zielony ale jasny, bo ciemniejszy pea green podpada już pod transitional green wprowadzony tuż przed OD7. Z tych właśnie przyczyn światek kolekcjonerski ugania się za tymi rzadkimi pokrowcami na manierki w pastelowo-pistacjowo-groszkowym kolorze OD3, gdyż pokrowców khaki nie brakuje i rynek jest nimi zalany. Jest jeszcze taka ciekawostka - OD3 jest prawie nie do sfotografowania w oryginalnej barwie. Jeszcze nigdy nie udalo mi się oddać barwy tego oryginalnego koloru na materiale fotograficznym. Zawsze jest fotograficzne przekłamanie w stronę OD9 i zbliżanie tej jasnej zieleni do khaki. Ale wiem, że nie tylko ja mam takie problemy. Barwniki z II wojny wyczyniają cuda. Mam taki pokrowiec na opatrunek, który tak zmienia kolor nawet w rzeczywistości w zależności od pory dnia i rodzaju źródła światła, że jest to aż zabawne.

Amerykanie sami są sobie winni za taki bałagan terminologiczny i merytoryczny. Na przykład sklep „At The Front” ma ambicje być miejscem opiniotwórczym, a zobaczmy, jakie dyrdymały ten sklep wypisuje:

W jednym miejscu piszą: „M1943 Field Jacket - excellent quality reproduction. Cotton sateen shell with early production Olive Drab #3 (khaki) poplin lining”. Czyli tutaj wg państwa ATF OD3 to jest rzekomo „khaki”. Ale już w innym miejscu państwo ATF piszą: „M1941 Field Jacket - excellent quality reproduction of the coat worn by the US Army from the Landings in North Africa until the last few months of the War. This is the "typical" uniform jacket worn in all theaters during W.W.II. The shell is OD No. 3 (erroneously called "khaki" by many people) cotton poplin, and the lining is mustard color wool/ rayon flannel”. Tu już państwo karcą za błędne nazywanie OD3 barwą „khaki”. I słusznie, że karcą, bo w jeszcze innym miejscu wyraźnie piszą - z powołaniem się na QMC Catalog - że OD3 to kolor zielony.

Jest to wszystko w sumie z amerykańskiej strony niepoważne. :roll:

Pozdrowienia :grin:

G.
Avatar użytkownika
Grzegorz
zarejestrowani
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz sty 19, 2006 6:23 pm


Pokrowiec na saperke

Postprzez Lt.Horne » Wt cze 26, 2007 12:52 pm

Doskonała ilustracja do naszego tematu-jedna z moich ładownic do Thompsona ... khaki ..OD3 :wink:
Obrazek
Shot with CYBERSHOT at 2007-06-26
Avatar użytkownika
Lt.Horne
zarejestrowani
 
Posty: 88
Dołączył(a): Wt sty 31, 2006 5:06 pm
Lokalizacja: Łódź


Pokrowiec na saperke

Postprzez Lt.Horne » Pt lip 06, 2007 5:41 am

Avatar użytkownika
Lt.Horne
zarejestrowani
 
Posty: 88
Dołączył(a): Wt sty 31, 2006 5:06 pm
Lokalizacja: Łódź


Pokrowiec na saperke

Postprzez Grzegorz » Pt lip 06, 2007 7:38 pm

\"Lt.Horne\" napisał(a):No po prostu piekny... :mrgreen:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... :WNA:US:12

Tak, jak piękna cena. :shock:
Pokrowiec faktycznie miodzio, ale ja pamiętam takie jeszcze po 20-30 $. Teraz już podchodzą pod stówkę. No ładnie. Czy można się dziwić Amerykanom, gdy mówią, że nie ma takich akcji i obligacji świata, które przebiłyby wzrost dochodu ze sprzedaży amerykańskich militariów?

Pozdrowienia :wink:

G.
Avatar użytkownika
Grzegorz
zarejestrowani
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz sty 19, 2006 6:23 pm


Re: Pokrowiec na saperke

Postprzez sargent101 » Śr maja 19, 2010 8:54 pm

Udziele sie troche w temacie poniewa w innej częci tego forum zainicjowalem temat saperki M43 i jej pokrowca.Jedni Wasi koledzy odradzali mi kupować pokrowca w kolorze OD7 ponieważ twierdzą że zostal użyty dopiero pozniej w Ardenach i nie nadaje sie na Normandię.Tutaj z koleji natrafiam na trop że występowała mieszanka kolorów.Gdzieś tez czytalem że kazda fabryka produkowała swój wlasny odcień.W sumie rzecz biorąc widziałem więcej oporzadzenia orginalnego OD7 niż OD3 występującego w tamtych czasach.Tak więc sam nie wiem czym mam sie kierowal skoro każde zródlo mówi co innego...
"Tylko rzeczy cenne można ocalić poprzez poświęcenie"-David Webster
Avatar użytkownika
sargent101
zarejestrowani
 
Posty: 27
Dołączył(a): Cz paź 29, 2009 11:02 am


Re: Pokrowiec na saperke

Postprzez Mako » Śr maja 19, 2010 9:06 pm

Źle zrozumiałeś. Nie kolor był odradzany, ale odradzane były późne pokrowce z 3-punktowymi zaczepami. Te z 1 są ok, czy to khaki czy OD7.
Ostatnio edytowano Śr maja 19, 2010 9:07 pm przez Mako, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Mako
101st
101st
 
Posty: 3314
Dołączył(a): Śr mar 15, 2006 8:27 pm
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Strona główna forum

Powrót do US Wyposażenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 19 gości