Go to footer

GRH 101 Airborne forum rekonstrukcji amerykańskich jednostek powietrznodesantowych


Sanitariusz

Oporządzenie i wyposażenie (szelki, pasy, ładownice, hełmy, rękawice, łopatki, kilofki, musset bagi, duffle bagi, menażki, manierki itp.). Tu również o dodatkach, jak pudełka na zapałki itp.

Moderatorzy: Mako, Jackson


Sanitariusz

Postprzez hummer86 » Pn sie 27, 2007 11:34 pm

Dlatego napisalem ze NIE byli zlonierzami frontowymi i wyjatki od zasad sie zdarzaly ale to byly tylko wyjatki. To byly sluzby tylow i nie byli traktowani jak zwykli zolnierze choc czasem (D-DAY - Ambrose) byli specjalnymi celami dla snajperow.
d chwili tej do końca świata,
...w pamięci ludzkiej będziem żyć:
my, Wybrańców garść,
...kompania braci                                               Henryk V - William Szekspir
Avatar użytkownika
hummer86
101st
101st
 
Posty: 946
Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 4:24 pm
Lokalizacja: Warszawa


Sanitariusz

Postprzez alex88 » Wt sie 28, 2007 7:19 pm

\"hummer86\" napisał(a):Zasada byla jedna. Sanitariusz nie jest zolnierzem frontowym czyli nie posiada broni ale praktyka byla rozna. Sanitariusze zlapani pomagali czesto w szpitalach wroga ale zlapani z bronia dostawali kulke i tyle. W grupie sanitariusze obchodza sie bez broni.


Racja !
Sam Webster ze 101 wspominał jak w Verville niemiecki sanitariusz jadący kuebelwagenem z dwoma rannymi dostał klulkę za to ze miał przy pasie pistolet.

Chociaż sanitariusze nie uczyli sie obsługi broni podczas szkolenia to zawsze zostawały im pięści :mrgreen:
naocznym świadkiem takiego zdarzenia był porucznik Charles Stockell.

Kwestie sanitariuszy dość fajnie opisuje Ambrose w "Obywatele w mundurach"
..] Hitler budując swój Wał Atlantycki zapomniał o jednej rzeczy......
zapomniał go "zadaszyć" [..]
Avatar użytkownika
alex88
zarejestrowani
 
Posty: 103
Dołączył(a): So kwi 29, 2006 7:02 pm
Lokalizacja: Wrocław


Sanitariusz

Postprzez Grzegorz » N wrz 02, 2007 1:27 am

Pokażę Wam dużą ciekawostkę, jakiej nie pokazują najlepsze witryny internetowe poświęcone sprawom medycznym amerykańskich sił zbrojnych z II wojny.

Jest to wynalazek pilotów USMC z roku 1943 z MCAS El Toro. Bogaty zestaw pierwszej pomocy omijający uprząż spadochronu i opracowany na wzór kabury M3. Pokazuję to tylko jako ciekawostkę. Nie ma jakichkolwiek przekazów, że to przeniknęło do US Army, bo nie ma nawet przekazów, żeby to przeniknęło do paramarines, a jeśli już to raczej tam pokazałoby się najpierw.

W każdym razie jako historyczny off-topic warto wiedzieć, że była taka sprytna torba medyczna, która dla spadochroniarza byłaby idealna.

Obrazek
[size=9px]Fot. USMC[/size]
Avatar użytkownika
Grzegorz
zarejestrowani
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz sty 19, 2006 6:23 pm


Sanitariusz

Postprzez Casper » N wrz 02, 2007 2:05 am

Może Grzegorz byś napisał więcej na temat "przerabiania oporządzenia"?
Ostatnio edytowano Wt mar 25, 2008 6:40 pm przez Casper, łącznie edytowano 1 raz
Casper
zarejestrowani
 
Posty: 518
Dołączył(a): Śr sie 30, 2006 6:53 pm
Lokalizacja: Ostrów Maz.


Sanitariusz

Postprzez Grzegorz » N wrz 02, 2007 9:14 am

\"Casper\" napisał(a):Może Grzegorz byś założył coś na temat, przerabiania, uwygadniania oporządzenia?

Nie da rady. Na takie tematy można by pisać encyklopedie. Można to poruszać tylko wycinkowo w jakichś mniejszych publikacjach, bo temat jest zbyt olbrzymi. Chyba że ktoś jest milionerem i ma czas i pieniądze, aby oddać się tylko takiej tematyce, badać ją i opisywać, a nie musieć już robić w życiu nic innego. Ja mogę to robić tylko fragmentarycznie i nie w internecie, bo internet nie jest od takich rzeczy. I robię. Tak jak mogę, tak robię. To, co pokazałem powyżej znajdzie się być może w jednej z moich tegorocznych publikacji, ale nie o US Army, lecz o lotnictwie US Navy i USMC.

:cool:
Avatar użytkownika
Grzegorz
zarejestrowani
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz sty 19, 2006 6:23 pm


Sanitariusz

Postprzez alex88 » Pn wrz 03, 2007 11:07 pm

Ciągnąc wątek przerabiania.
Poniżej zdjęcie ze zbiorów muzeum w Bayeux, ładownica wz 37 zaadoptowana na torbę sanitariusza. Wyraźnie widoczne "ręczne" oznakowanie krzyżem
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 6cbf6.html
..] Hitler budując swój Wał Atlantycki zapomniał o jednej rzeczy......
zapomniał go "zadaszyć" [..]
Avatar użytkownika
alex88
zarejestrowani
 
Posty: 103
Dołączył(a): So kwi 29, 2006 7:02 pm
Lokalizacja: Wrocław


Sanitariusz

Postprzez Guarnere » Śr wrz 05, 2007 6:59 pm

A oto kolejna ciekawostka
Torba sanitarna
Widać, że pomysłowość sanitariuszy nie znała granic! :wink:
Pozdrawiam Guarnere!
Assistant Machine Gunner, Private First Class
2nd Battalion, 506th PIR, 101st Airborne.


GRH 101 Airborne
Avatar użytkownika
Guarnere
101st
101st
 
Posty: 1429
Dołączył(a): Śr cze 06, 2007 9:12 pm


Sanitariusz

Postprzez Eugene » Wt wrz 18, 2007 10:23 pm

A ja sobie takie coś kupiłem :mrgreen:

http://cgi.ebay.com/WWII-US-MILITARY-FI ... dZViewItem
color=red]Doc. Roe | Lord, grant that I shall never seek to be consoled as to console, to be understood as to understand, or to be loved as to love with all my heart. With all my heart[/color]
Avatar użytkownika
Eugene
zarejestrowani
 
Posty: 17
Dołączył(a): Śr paź 25, 2006 10:25 am
Lokalizacja: Warszawa


Sanitariusz

Postprzez Eugene » Pn paź 08, 2007 1:54 pm

Panowie szukam i szukam toreb toreb medycznych m32 i niegdzie nie moge znalesc... Jak by sie ktos natknal lub mial do sprzedania, to chetnie przyjme :mrgreen:
color=red]Doc. Roe | Lord, grant that I shall never seek to be consoled as to console, to be understood as to understand, or to be loved as to love with all my heart. With all my heart[/color]
Avatar użytkownika
Eugene
zarejestrowani
 
Posty: 17
Dołączył(a): Śr paź 25, 2006 10:25 am
Lokalizacja: Warszawa


Sanitariusz

Postprzez hummer86 » Pn paź 08, 2007 2:19 pm

d chwili tej do końca świata,
...w pamięci ludzkiej będziem żyć:
my, Wybrańców garść,
...kompania braci                                               Henryk V - William Szekspir
Avatar użytkownika
hummer86
101st
101st
 
Posty: 946
Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 4:24 pm
Lokalizacja: Warszawa


Sanitariusz

Postprzez Eugene » Pn paź 08, 2007 3:06 pm

Aha po złych słowach kluczowych szukalem...
Jesteś wielki Marku
color=red]Doc. Roe | Lord, grant that I shall never seek to be consoled as to console, to be understood as to understand, or to be loved as to love with all my heart. With all my heart[/color]
Avatar użytkownika
Eugene
zarejestrowani
 
Posty: 17
Dołączył(a): Śr paź 25, 2006 10:25 am
Lokalizacja: Warszawa


Re: Sanitariusz

Postprzez BoogeyMan » So lis 14, 2009 8:54 pm

Hej, mam problem jeśli chodzi o sprzęt medyka. Po przeczytaniu tego topicu wiem mniej więcej czego potrzebuje, ale nie wiem jak się ma w końcu sprawa z szelkami dla medyka. Bo wyczytałem tu, że medycy z DPD nie skakali z Yoke Harness i nie wiem w jaki inny sposób mógłbym podczepić torby medyczne. Widziałem tą fotkę http://img267.imageshack.us/img267/1264/n02jd7.jpg ale nie wiem skąd wziąć ten pasek do zawieszenia przez szyję.
"Jakże często, kiedy pytałem dawnego żołnierza, czy pamięta jakiegoś sanitariusza, słyszałem taką mniej więcej odpowiedź: "Najodważniejszy człowiek, jakiego widziałem. Niech mi pan pozwoli o nim opowiedzieć..."
Avatar użytkownika
BoogeyMan
101st
101st
 
Posty: 1079
Dołączył(a): Pn wrz 28, 2009 4:50 pm


Re: Sanitariusz

Postprzez Baniak » So lis 14, 2009 9:20 pm

BoogeyMan napisał(a):Hej, mam problem jeśli chodzi o sprzęt medyka. Po przeczytaniu tego topicu wiem mniej więcej czego potrzebuje, ale nie wiem jak się ma w końcu sprawa z szelkami dla medyka. Bo wyczytałem tu, że medycy z DPD nie skakali z Yoke Harness i nie wiem w jaki inny sposób mógłbym podczepić torby medyczne. Widziałem tą fotkę http://img267.imageshack.us/img267/1264/n02jd7.jpg ale nie wiem skąd wziąć ten pasek do zawieszenia przez szyję.


W SOF'ie mają torby z paskami ( kod produktu: AG468):
http://www.sofmilitary.co.uk/search.htm

Mógłbyś też użyć paska nośnego od Musette Baga.
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: Sanitariusz

Postprzez Jackson » So lis 14, 2009 9:36 pm

Właściwie każdy dłuższy pasek nośny z jakimiś obręczami na końcach pozwala na noszenie tych toreb, torby mają karabińczyki który rownie dobrze można przypiąć sobie bezpośrednio do pasa (pan po prawej na zdjeciu)
Załączniki
189932.jpg
189932.jpg (101.23 KiB) Przeglądane 14743 razy
Avatar użytkownika
Jackson
101st
101st
 
Posty: 3043
Dołączył(a): Pt mar 14, 2008 2:39 am
Lokalizacja: Warszawa


Re: Sanitariusz

Postprzez BoogeyMan » So lis 14, 2009 9:55 pm

Super, wielkie dzięki.
"Jakże często, kiedy pytałem dawnego żołnierza, czy pamięta jakiegoś sanitariusza, słyszałem taką mniej więcej odpowiedź: "Najodważniejszy człowiek, jakiego widziałem. Niech mi pan pozwoli o nim opowiedzieć..."
Avatar użytkownika
BoogeyMan
101st
101st
 
Posty: 1079
Dołączył(a): Pn wrz 28, 2009 4:50 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Strona główna forum

Powrót do US Wyposażenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 23 gości