Go to footer

GRH 101 Airborne forum rekonstrukcji amerykańskich jednostek powietrznodesantowych


Księgarnia

Zasady kupowania za granicą, zbiorcze oferty, to wszystko co nie kwalifikuje się do któregoś z pozostałych działów sprzętu (umundurowania/wyposażenia/uzbrojenia)

Moderatorzy: Mako, Jackson


Re: Księgarnia

Postprzez Baniak » Pn wrz 06, 2010 9:09 am

ScreamingEagle napisał(a):No po okładce widać że można się dowiedzieć dużo o sprzęcie ale na polskim rynku raczej nie ma takich książek prawda ?


Większości zdecydowanie nie ma.

Chwila szukania na allegro:

G.I. Collectors Guide tom 1 (tomu 2 nie warto kupować)
http://allegro.pl/g-i-collectors-guide- ... 94605.html

Geronimo!: US Airborne Uniforms, Insignia and Equipment in World War II
http://allegro.pl/geronimo-us-airborne- ... 28756.html

First Men In: US Paratroopers and the Fight to Save D-Day (od razu kupiłem ;D )
http://allegro.pl/amerykanscy-spadochro ... 79171.html

Combat Jump: The Young Men Who Led the Assault into Fortress Europe, July 1943 (od razu kupiłem ;D )
http://allegro.pl/combat-jump-1943-spad ... 79174.html

I wiele innych, które można odnaleźć wstukując w allegrowej wyszukiwarce tytuły. Jakbyś poszukał na Naszym forum to też byś znalazł książki, które polecamy początkującym jak i tym, którzy chcą rozwijać swoją wiedzę ::)
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: Księgarnia

Postprzez Orzech » Pn wrz 06, 2010 9:11 am

G.I. Collector's Guide można kupić na przykład tu: http://historyton.pl/catalog/product_in ... ts_id=7443
Radiooperator, Private First Class
2nd Battalion, 506th PIR, 101st Airborne.

GRH 101 Airborne
Avatar użytkownika
Orzech
101st
101st
 
Posty: 865
Dołączył(a): So sty 17, 2009 8:55 pm
Lokalizacja: Gościkowo


Re: Księgarnia

Postprzez ScreamingEagle » Pn wrz 06, 2010 10:39 am

Kosztują bardzo dużo :] za jedną z tych książek miał bym jump boots więc na razie wolę kupić jump boots i tańszą książkę :)
Avatar użytkownika
ScreamingEagle
zarejestrowani
 
Posty: 63
Dołączył(a): Pt lip 30, 2010 7:22 am
Lokalizacja: Białystok


Re: Księgarnia

Postprzez Baniak » Pn wrz 06, 2010 10:49 am

ScreamingEagle napisał(a):Kosztują bardzo dużo :] za jedną z tych książek miał bym jump boots więc na razie wolę kupić jump boots i tańszą książkę :)


Niestety, ale literatura faktycznie jest droga... a bez wiedzy
żadna szanująca się Grupa w ciemno Cię nie weźmie w swoje
szeregi ::) Czasami lepiej zacząć od książek, a potem na ich
podstawie kompletować resztę - przede wszystkim unikasz
zbędnych zakupów i pokazujesz trochę samodzielności
w szukaniu niezbędnych informacji.
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: Księgarnia

Postprzez ScreamingEagle » Pn wrz 06, 2010 1:10 pm

Żebym wiedział wcześniej żeby inwestować w książki ale chyba nie jest za późno :) do podstawowego umundurowania i wyposażenia brakuje mi Jump Boots i hełmu a jeżeli mam szanse na zakup jump boots w połowie ceny to wole na razie kupić buty a potem pomyśle nad książkami nawet kupie tą książkę za 245 zł widać że warto wiele informacji na temat umundurowania i wyposażenia :)
Avatar użytkownika
ScreamingEagle
zarejestrowani
 
Posty: 63
Dołączył(a): Pt lip 30, 2010 7:22 am
Lokalizacja: Białystok


Re: Księgarnia

Postprzez wujo » Cz wrz 30, 2010 10:02 am

Orzech napisał(a):G.I. Collector's Guide można kupić na przykład tu: http://historyton.pl/catalog/product_in ... ts_id=7443



na razie nie ma nic na stocku, spóźniłem się o 1 dzień. Ktoś mi sprzątnął ostatni egzemplarz sprzed nosa:] zamówione i czekam na dostawę. Termin realizacji 1-6 tyg w zależności od importera
Obrazek
Avatar użytkownika
wujo
zarejestrowani
 
Posty: 19
Dołączył(a): Cz paź 30, 2008 10:21 am
Lokalizacja: Lublin


Re: Księgarnia

Postprzez wujo » Wt lut 08, 2011 3:34 pm

Polecam http://wojenna.pl/ szybciej niż u konkurencji ściągają GI i taniej. Mają wiele ciekawych pozycji.
Obrazek
Avatar użytkownika
wujo
zarejestrowani
 
Posty: 19
Dołączył(a): Cz paź 30, 2008 10:21 am
Lokalizacja: Lublin


Re: Księgarnia

Postprzez jako » Wt lut 08, 2011 11:32 pm

Również polecam. Ceny są niższe, wystarczy poczekać jak w moim przypadku miesiąc. :)
Avatar użytkownika
jako
101st
101st
 
Posty: 968
Dołączył(a): Pt paź 20, 2006 5:11 pm
Lokalizacja: Międzyrzecz


Re: Księgarnia

Postprzez Baker » Pt wrz 16, 2016 10:29 am

Na wstępie przepraszam za off-top ale nie chcę tworzyć nowego tematu, który z pewnością nie miałby ciągłości.
Na Waszej tronie w dziale "literatura polskojęzyczna" nie ma wypomnianej przez Chrisa pozycji. Szperając w księgarni militarnej natrafiłem jeszcze na tytuł "Normandia 1944" Wojciecha Zalewskiego. Czy to są tytuły warte polecenia, czy takie, z których raczej nic odkrywczego się nie "wyciągnie". Niewiele kosztują ale jak mają być zapychaczem na półce i niewiele więcej wnosić... stąd to pytanie.
Baker
zarejestrowani
 
Posty: 17
Dołączył(a): Cz mar 05, 2015 11:51 pm


Re: Księgarnia

Postprzez Chris » Pt wrz 16, 2016 11:31 am

Baker napisał(a):Na wstępie przepraszam za off-top ale nie chcę tworzyć nowego tematu, który z pewnością nie miałby ciągłości.
Na Waszej tronie w dziale "literatura polskojęzyczna" nie ma wypomnianej przez Chrisa pozycji. Szperając w księgarni militarnej natrafiłem jeszcze na tytuł "Normandia 1944" Wojciecha Zalewskiego. Czy to są tytuły warte polecenia, czy takie, z których raczej nic odkrywczego się nie "wyciągnie". Niewiele kosztują ale jak mają być zapychaczem na półce i niewiele więcej wnosić... stąd to pytanie.


Tej pozycji, jak i wielu innych nie ma w naszym spisie, ponieważ nie są poświęcone konkretnie dywizjom powietrznodesantowym, a ogólnikowo całemu przełamaniu Wału Atlantyckiego. W Większości książek są jednak dłuższe, lub krótsze opisy starć pomiędzy tymi jednostkami amerykańskimi z wrogiem, jak tez krótkie wspomnienia weteranów.

Pozycja, którą wymieniłeś Wojciecha Zalewskiego według mnie, można sobie pominąć, chyba, że jesteś zainteresowany szczegółowymi strukturami każdej walczącej dywizji (ameryk. i niemieckiej) w Normandii i kilkoma interesującymi mapami.
Co do książki "Alianci lądują! Normandia 1944" autorstwa Paul'a Carell'a, to jest tam zamieszczonych kilka informacji, których nie ma w innym książkach, więc akurat w tym przypadku można ta pozycję zakupić.
Jednak ja osobiście uważam, że te kilka książek polskojęzycznych poniżej w zupełności wyczerpują sam temat lądowania w Normandii, a dla wnikliwych jest tam też sporo informacji o spadochroniarzach z 82-ej i 101-ej.
Poniżej lista tych pozycji w nieprzypadkowej ;) kolejności:
- D-Day - 6 czerwca 1944 (przełomowa bitwa IIWŚ) - Stephen E. Ambrose
- Najdłuższy dzień - Cornelius Ryan
- Obywatele w mundurach - Stephen E. Ambrose
- D-Day-Przełamanie Wału Atlantyckiego - Robert J. Kershaw
- D-Day -Anthony Beevor

Jest jeszcze przynajmniej kilka innych książek opisujących te wydarzenia, ale moim zdaniem niewiele wnoszą do tematu po przeczytaniu w/w pozycji.
Ale to jest tylko moje zdanie, może koledzy mają inną wiedzę po przeczytaniu książek, których nie wymieniłem.
Spadochroniarze nie umierają, idą do piekieł, aby się przegrupować.

---------------------------------------

Rifleman, Private First Class
2nd Battalion, 506th PIR, 101st Airborne.
GRH 101 Airborne
Avatar użytkownika
Chris
101st
101st
 
Posty: 2592
Dołączył(a): So sie 27, 2011 12:09 pm
Lokalizacja: Zielona Góra/Ginsheim-Gustavsburg


Re: Księgarnia

Postprzez Baker » Pt wrz 16, 2016 2:09 pm

Wielkie dzięki Chris,
Jakby to powiedzieć... z poniższej listy nie mam tylko książki Kershawa, a z listy pozycji polskojęzycznych "O jeden most za daleko". Reszta oczywiście obowiązkowo przeczytana ;)
Niemniej jednak pomyślę nad tytułami, które poruszyłem.
Jeszcze raz dzięki :)
Baker
zarejestrowani
 
Posty: 17
Dołączył(a): Cz mar 05, 2015 11:51 pm


Re: Księgarnia

Postprzez Chris » Pn wrz 19, 2016 5:44 pm

Dla wszystkich zainteresowanych...
Wszelkie propozycje książkowe, recenzje, zapytania, proszę umieszczać w tym wątku.
Dziękuje bardzo.
Spadochroniarze nie umierają, idą do piekieł, aby się przegrupować.

---------------------------------------

Rifleman, Private First Class
2nd Battalion, 506th PIR, 101st Airborne.
GRH 101 Airborne
Avatar użytkownika
Chris
101st
101st
 
Posty: 2592
Dołączył(a): So sie 27, 2011 12:09 pm
Lokalizacja: Zielona Góra/Ginsheim-Gustavsburg


Re: Księgarnia

Postprzez Baniak » Cz wrz 22, 2016 10:56 pm

Nie ma co się oszukiwać. Rodzima literatura nie ma zbyt wiele pozycji do zaoferowania.
Na domiar złego (w niektórych) przekładach roi się od błędów. Poczynając od przekręcania
nazw i typów dywizji (ogólnie jednostek) a na samym kontekście i sensie zdań kończąc.

Miałem okazję przeczytać przekład "Krwawego Lasu" i "Operacji Varsity" a potem skonfrontować
je z oryginałem. Sporo różnic w obu przypadkach, niestety na niekorzyść przekładów :)

Dlatego w naszym spisie pominąłem "polską" klasykę i wrzucam tylko obcojęzyczne (angielskie wydawnictwa):
http://502-101airborne.pl/literatura/
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: Księgarnia

Postprzez Chris » So wrz 24, 2016 4:34 pm

Rzeczywiście lista jest imponująca.... materiału jest sporo :)

Ja bym zaproponował jeszcze trzy pozycje:
- Charles Whiting - American Eagles. The 101st Airborne's Assault on Fortress Europe 1944/45
Autor opisuje przebieg działań 101-szej od początku powstania Dywizji przez Normandię, Holandię, Belgię, aż po koniec wojny.
Książka zawiera wiele wspomnień żołnierzy przede wszystkim ze 101-szej, ale są też wspomnienia spadaków z 82-giej, oraz innych jednostek.
- Benoit Rondeau - Airborne operations on D-Day
Autor opisuje wszystkie jednostki powietrznodesantowe podczas D-Day, gdzie duży nacisk kładzie na przygotowania do D-Day.
Książka zawiera wiele wspomnień, anegdot, opisów walk, itp
- Robert R. Allen - Bastogne Band of Brothers Guide (Easy Company, 506th PIR, 101st Airborne Division)
Jest to bardziej taki przewodnik związany z miejscami, gdzie walczyli spadochroniarze.
Książka zawiera tez sporo informacji, map, opisów walk, itp

Oprócz tego polecam książkę "10 dni do D-Day" David'a Stafford'a
Książka opisuje ostatnie 10 dni przed 6 czerwca oczami kilku ludzi (niemieckiego żołnierza, partyzanta, nauczyciela, i kilku innych, ale też spadochroniarza 82-giej Dywizji powietrznodesantowej - Tucker, "Bill", William, H z 505PIR, kompania I).
Jest to dosyć obszerna relacja żołnierza, który przeżył wojnę, wrócił do Bostonu, gdzie został, prawnikiem, pracował jako przewodniczący Międzystanowej Komisji Handlu, był Wiceprezesem Penn Central Railroad i specjalnym konsultantem linii lotniczych Eastern Airlines.
W książce bardzo ciekawie przedstawiono też stosunki pomiędzy Roosveltem, Churchillem, a de Gaulle'm, które nie były w tym czasie najlepsze...

Wrócę jeszcze raz do książki "Alianci Lądują" - Normandia 1944, Paul'a Corell'a.
Tutaj chciałbym zwrócić uwagę na niesamowity, bardzo szczegółowy opis walk o Cherbourg, oparty na relacjach walczących tam żołnierzy amerykańskich i niemieckich.
Kogo interesuje ten wątek, nie zawiedzie się.
Spadochroniarze nie umierają, idą do piekieł, aby się przegrupować.

---------------------------------------

Rifleman, Private First Class
2nd Battalion, 506th PIR, 101st Airborne.
GRH 101 Airborne
Avatar użytkownika
Chris
101st
101st
 
Posty: 2592
Dołączył(a): So sie 27, 2011 12:09 pm
Lokalizacja: Zielona Góra/Ginsheim-Gustavsburg


Re: Księgarnia

Postprzez Eugene » Wt wrz 27, 2016 8:23 pm

Czytal ktos moze Easy Company Soldier: The Legendary Battles of a Sergeant from World War II's "Band of Brothers" Donalda Malarkeya?
Avatar użytkownika
Eugene
zarejestrowani
 
Posty: 17
Dołączył(a): Śr paź 25, 2006 10:25 am
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Strona główna forum

Powrót do O sprzęcie ogólnie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości